Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ПАРТИЗАНЩИНА ДИРЕКТОРА ЛІСПРОМКОМБІНАТУ ТА ЇЇ НАСЛІДКИ – 2
АКТ РЕВІЗІЇ
ЧАСТИНА ДРУГА
V. ПРОЦЕС ВИТРАТ НОРМОВАНИХ ТОВАРІВ
*21. Обіди з їдальні відпускалися без списків, оформлення прикріплень до їдальні відсутнє. Контроль за закладкою сировини й виходом продукції також відсутній. Робітничий контроль не працює. Лист Головного управління робітничого постачання та Республіканського комітету спілки лісу й сплаву в частині діяльності робітничого контролю не взято до уваги.
*22. Наказ Управління робітничого постачання № 114 від 16.12.1944 року в частині впровадження з 01.01.1945 року карткової системи не виконаний, – хлібні, продовольчі, обідні, промтоварні картки відсутні.
*23. Впровадженню карткової системи з 01.01.1945 року в умовах Болехова нічого не перешкоджало, але ліспромкомбінат в особі директора Г-ва не надав цьому важливому питанню особливого значення, при тому це відбулося головним чином через те, що карткова система припиняє будь-яке розбазарювання нормованих товарів і не дає можливості займатися самопостачанням.
*24. Наказом Наркомторгівлі СРСР № 250 від 29.08.1942 року встановлена видача нормованих промислових товарів за ордерами. Згаданий наказ 21.09.1944 року спрямований Обласним Картковим бюро й на адресу Болехівського ліспромкомбінату. Наказом Наркомторгу СРСР № 50 від 23.01.1943 року, який виданий на підставі рішення Державного Комітету Оборони від 22.01.1943 року й наказом Станіславського обласного відділу № 34 від 21.09.1944 року (копія вислана відділу робітничого постачання та ліспромкомбінату в жовтні місяці минулого року) категорично заборонено продаж нормованих товарів за списками і записками. Не дивлячись на це, директор Болехівського ліспромкомбінату Г-єв одноосібно наказував за допомогою записок і різного ґатунку списків видавати нормативні товари, грубо порушуючи важливі рішення Уряду щодо порядку продажі нормативних товарів.
*25. Видача хліба, жирів, цукру й інших товарів для робітників лісопунктів Болехів, Церківна й Поляниця, а також для окремих цехів і підрозділів проводилася в основному через начальників лісозаготівельних пунктів або їх довірених осіб за розписками, котрі є єдиними документами, які підтверджують розхід товарів з магазину, але в жодному разі не є документами, котрі доводять, що ці товари дійшли повністю до місця призначення й отримані лісорубами.
*26. Згідно відомості незаконної видачі нормованих товарів розбазарено директором ліспромкомбінату Г-вим, заступником директора Д-ком і колишнім начальником відділу робітничого постачання П-ським: кондитерських виробів і цукру – 128,3 кг, мила туалетного – 63 кг, ковбаси – 60 кг, масла тваринного – 54,8 кг, риби та м’яса – 186 кг, картоплі – 7608 кг, мила господарського – 21,1 кг, тілогрійок ватяних – 115 шт., черевиків – 5 пар, солі – 1500 кг, крупи – 137 кг, бавовняної тканини – 810 метрів, сукна – 12 метрів, кальсонів – 5 шт., сорочок нижніх – 4 шт., ходаків – 295 пар, спідниць – 2 шт. Таким чином, виявлений незаконний розхід нормований товарів до загальної кількості відпущених товарів становить близько 90 відсотків.
*27. В числі незаконно відпущений товарів відпущено їх неприкріпленому контингентові: бавовняної тканини – 10 м, цукру – 2 кг, папірос -50 шт., все за розпорядженням директора ліспромкомбінату Г-ва, причому виявлена видача цим може не обмежуватися, оскільки в більшості випадків у записках і списках на вказано прізвища тих осіб, котрі отримували товар.
*28. Таким відпуском товарів (*27) порушено Положення про відділи робітничого постачання, затверджене Постановою Раднаркому СРСР, оскільки сторонній контингент прикріплюється на постачання відділами робітничого постачання тільки на підставі рішень Уряду СРСР.
*29. Директор ліспромкомбінату Г-єєв займався самопостачанням шляхом видачі всіляких записок на предмет отримання собі продуктів і бавовняної тканини, причому ці записки написані таким тоном, що сам по собі напрошується висновок про те, що Г-єєв і магазин відділу робітничого постачання вважав своєю власністю.
*30. Новопризначений Начальник відділу робітничого постачання тов. Є-в у список на цукор включив себе двічі (за списком робітників ліспромкомбінату й вдруге – за списком відділу робітничого постачання), а також отримав, крім вищевказаного, один кілограм цукру в рахунок майбутнього часу, давши про це розписку магазинові. При проведенні повторної перевірки щодо наявності підписів Є-ва в списках на отримання цукру й кондитерських виробів встановлено, що Є-в в отриманні не розписувався, а розписався за нього Д-ко, що ж стосується списків, то підписані вони Начальником відділу робітничого постачання Є-им.
*31. Видано за списками й розписками, за розпорядженням директора ліспромкобінату Г-ва різним робітникам (часто тим, хто не мав жодного відношення до лісозаготівель): бавовняної тканини – 810 м, шовку – 34 м, кальсонів – 5 шт., сорочки нижні – 4 шт., мила господарського – 21 кг, кондитерських виробів – 50 кг (див. *26), це в той час, коли ці товари були призначені тільки для лісорубів і візників, котрі виконали й перевиконали виробничу програму, а також для стимулювання лісозаготівель.
*32. Ходаки, теплий одяг і валяне взуття, маючи пряме призначення як виробничий одяг й надано було відділу робітничого постачання тільки для лісорубів, але в більшості випадків це видавалося з відома й дозволу директора ліспромкомбінату Г-ва людям, які ніколи не працювали в лісі, зокрема: співробітникам ліспромкомбінату, службовцям ліспромкомбінату та іншим.
*33. Звітність і кількісний облік перебувають у стані, котрий абсолютно не відповідає вимогам наказу Наркомторгу СРСР № 50 від лютого 1943 року.
*34. Порушуються норми відпуску товарів в одні руки (див. список на видачу цукру та кондитерських виробів та ін.).
VI. ВИКОНАННЯ ПЛАНУ
*35. План за четвертий квартал 1944 року виконано в наступних обсягах: ТОРГІВЛЯ: план – 65,0, виконано – 97,4; ГРОМХАРЧ: план – 30,0, виконано – 30,1; ХЛІБОВИПІКАННЯ: план – 3,0, виконано – 0,5.
*36. Ціни грубо порушувалися, зокрема: жито, ячмінь і борошно продавалися за відпускною вартістю; горілка при ціні 99 рублів 20 коп. продавалася по 76 рублів; ходаки при ціні 56 рублів 42 коп. продавалися по 50 рублів 84 коп. Поряд з тим є факти й завищення цін: бавовняна тканина продавалася по 5 рублів за метр, спирт – по 260 рублів за літр та ін.
*37. Завищувалися заготівельні ціни: цибулю заготовляли по 10 рублів за кілограм, м’ясо – по 20 рублів за кілограм і т. д.
VII. ТОВАРО-МАТЕРІАЛЬНІ ЦІННОСТІ
*38. Під час надходження товарів зі Станіслава по накладній № 190 від грудня 1944 року встановлено нестачу (див. Акт від 28 грудня 1944 року): сорочки чоловічі – 1, мило туалетне – 4 шматки, консерви рибні – 6 банок, папірос – 40 пачок, м’яса – 25 кг, що списано по акту.
Товар супроводжувала й отримувала з бази завідувачка відділу кадрів Лісокомбінату Ліспромкомбінату С-ва Павлина Яківна, таким чином у недостачі вказаного товару винувата тільки С-ва. Однак відділом робітничого постачання жодних претензій С-ій не пред’явлено, навіть вартості по твердих цінах не отримано.
*39. Відділ робітничого постачання не має вагового господарства, немає тут і відповідного сейфу для зберігання грошей.
VIII. ФІНАНСОВИЙ СТАН І РОЗРАХУНКИ
*40. Відділ робітничого постачання оборотними засобами станом на 01.01.1945 року, після останнього поповнення в сумі 7000 рублів, забезпечений повністю.
*41. Банківський розрахунок за заготівлю овочів повністю не освоєний.
*42. Відділ робітничого постачання володіє другою картотекою на суму 251 тисяча рублів. Така ситуація виникла внаслідок відсутності в банку спеціального позичкового рахунку й не здавання грошей до банківської установи.
*43. Розрахунки з постачальниками проводилися готівкою.
*44. Зафіксовано факт перевитрати на адміністративно-управлінські затрати, а також на відрядження в сумі 2100 рублів, причиною чого стало утримання зайвих посадових одиниць і частих роз’їздів П-кого й Б-кої.
*45. Зафіксовано факт дебіторської заборгованості Калуського заготзерна в сумі 3300 рублів, котра виникла в грудні місяці з вини начальника відділу робітничого постачання П-кого й старшого бухгалтера Б-кої, котрі авансом перерахували гроші за постачання вівса, але вівса не отримали.
Михайло ПОЛЯНИЦЯ,
Юрій ПЕТРУХІН.
Продовження буде.