flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Сметанюк В.Б. суддя Болехівського міського суду взяв участь в конференції «Конкурс до нового Верховного Суду: кращий досвід, отримані уроки та перспектива»

30 жовтня 2017, 11:42

У Києві проходить конференція «Конкурс до нового Верховного Суду: кращий досвід, отримані уроки та перспектива»

24-25 жовтня 2017 року в Києві за ініціативи Програми USAID «Нове правосуддя» за підтримки та співпраці з Комісією, ВРП, Проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», Українсько-канадським Проектом «Підтримка судової реформи» пройшла конференція «Конкурс до нового Верховного Суду: кращий досвід, отримані уроки та перспектива».

 В даному заході взяв участь суддя Болехівського  міського  суду Сметанюк Володимир Богданович.

З привітальним словом до присутніх звернулися керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Майкл Вон, Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк, директор регіональної місії USAID в Україні, Білорусі та Молдові Сюзан Косінскі Фрітц, Голова Офісу РЄ в Україні Мортен Енберг, Керівник Головного департаменту правової політики Адміністрації Президента України Костянтин Красовський, керівник Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Довидас Віткаускас.

Першу сесію конференції присвячено питанням добору і призначенню суддів нового Верховного Суду.

Йшлося про забезпечення прозорості процедури добору та межі розсуду (дистанції) уповноважених органів у процесі прийняття рішень.

Голова Комісії Сергій Козьяков у своєму виступі на сесії акцентував увагу присутніх на тому, що процедура добору, що відбувалася в Україні, є безпрецедентною за своїм масштабом, відкритістю та прозорістю. Вона тривала майже рік і з деякими викликами довелося зіткнутися вперше. Однак, щоб дати кінцеву оцінку конкурсу і робити висновки, слід мати певний еталон, з яким можна було б порівнювати, – наголосив Голова ВККСУ.

«До однозначних здобутків слід віднести те, що вперше в історії України у процедурі добору змогли брати участь не лише судді, а й адвокати і юристи-науковці. Крім того, вперше мали можливість кандидувати до Верховного Суду і судді першої інстанції. Вперше в історії в процедурі добору змогла брати участь громадськість. Вперше було оприлюднено досьє кандидатів. Вперше була онлайн-трансляція процедури співбесіди з кандидатами. Багато чого відбулося вперше, і тепер ми маємо з чим порівнювати», – резюмував Сергій Козьяков.

Під час сесії члени Комісії презентували результати добору кандидатів на посаду судді Верховного Суду, а також поінформували учасників про позитивні аспекти цього процесу та можливі способи його вдосконалення.

На високому організаційному забезпеченні Комісією конкурсу наголосила кандидат на посаду судді ВС адвокат Ганна Вронська. Вона зауважила, що всі кандидати з самого початку і до кінця конкурсу були в рівних умовах.

Другий день роботи конференції розпочався з засідання П’ятої сесії під назвою: «Старт конкурсу: реєстрація, перевірка та допуск кандидатів: забезпечення належного адміністрування та управління». Учасники сесії зосередилися на обговоренні досвіду та викликів, що постали перед Комісією у процесі добору суддів Верховного Суду, починаючи з етапу онлайн- реєстрації намірів кандидатів, спеціальної перевірки та допуску кандидатів до кваліфікаційного оцінювання. Учасники секції обговорили питання як з точки зору Комісії, так і з позиції кандидата на посаду судді. За результатами дискусії напрацьовано деякі рекомендації, що можуть бути застосовані для подальшого вдосконалення адміністративних процедур під час проведення конкурсів.

Заступник керівника секретаріату Комісії Олександр Биструшкін у своєму виступі зазначив, що проведення конкурсу такого значення, яким був конкурс на зайняття посади судді Верховного Суду, став величезним викликом для Комісії. «Із року у рік процедури добору стають більш комплексними та складними і потребують все більше зусиль та новітніх підходів організації. Це обумовлено зростаючими вимогами суспільства. Крім того, слід було дотримуватися вимог прозорості, публічності конкурсу та забезпечити рівні і комфортні умови для самих кандидатів. Сподіваємося, що Комісія впоралася з цими завданнями», –зазначив Олександр Биструшкін.

Суддя Львівського окружного адміністративного суду, кандидат на посаду судді Верховного Суду Володимир Кравчук у своєму виступі підкреслив, що двічі в своєму житті проходив конкурсну процедуру у суддівській системі і має з чим порівнювати. Він відзначив високий рівень організації конкурсу Комісією. Однак зазначив, що інформаційний фон, в якому проходив конкурс – це протистояння між громадськістю та державою. «А хотілося б, щоб таким фоном була плідна співпраця, бо в протистоянні часто втрачалося багато сил», – наголосив Володимир Кравчук, котрий подякував Комісії за організацію онлайн-трансляції співбесід із кандидатами у прямому ефірі на ютуб-каналі, однак відзначив, що сподівався на більшу зацікавленість суспільства перебігом конкурсу, адже перші трансляції дивилися десятки тисяч глядачів, а останні – кілька десятків.

Шосту сесію присвячено питанням компетенції суддів, показникам та методам оцінювання. Під час її роботи обговорили міжнародний та український досвід у розробці й оцінюванні професійних компетенцій – знань, навиків, здібностей, необхідних для ефективного виконання роботи судді. Також презентовано та обговорено професіограму судді, розроблену за підтримки проекту USAID «Справедливе правосуддя», для сприяння ВККСУ в оцінюванні кандидатів на посаду судді.

Член Комісії Станіслав Щотка у своєму виступі розкрив зміст і технологію оцінювання, пояснивши, як розподілялася 1000 балів під час оцінювання кожного кандидата на посаду судді Верховного Суду.

Менеджер проекту психологічного тестування кандидатів на посаду судді Верховного Суду Анастасія Дьоміна розповіла про професіограму судді, яка включала наявність таких професійно важливих якостей: комунікативність, креативність, когнітивність, контактність, емотивність.

Член ВРП Андрій Бойко високо оцінив роботу Комісії під час конкурсу і наголосив на тому, що процедури, пов’язані з конкурсом, були максимально формалізовані, і тому висновки, зроблені Комісією стосовно кожного кандидата, жодного разу не ставилися під сумнів і не переглядалися ВРП, хоча кандидати, які отримали негативний висновок ГРД, обговорювалися досить прискіпливо.

Під час Сьомої сесії йшлося про розроблення тестових запитань, адміністрування іспиту та забезпечення якості та прозорості оброблення результатів. Про технічні аспекти цього процесу повідомив присутніх директор департаменту суддівської кар’єри секретаріату Комісії Тарас Нешик.