Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Генеральна прокуратура України направила розпорядження керівникам регіональних прокуратур вжити невідкладних заходів, спрямованих на забезпечення прав адвокатів брати участь в слідчих діях з метою реалізації конституційного права осіб на кваліфікований захист.
Відповідний лист надав виконуючий обов'язки Генерального прокурора України Юрій Севрук, передає "ЗіБ" з посиланням на Раду адвокатів Київської області.
Таке рішення є результатом роботи Консультативної ради при ГПУ, яка довгий час наполягала на виконанні положень Кримінального процесуального кодексу України про допуск адвокатів до місця проведення обшуку, навіть в разі прибуття представників сторони захисту із запізненням.
Ще 17 вересня 2015 року Консультативною радою при Генеральній прокуратурі України було прийнято рішення № 10-2015, яким було визнано такою, що не відповідає принципам розумності, добросовісності та справедливості, існуючу практику органів, які здійснюють досудове розслідування, щодо недопуску до участі в проведенні обшуків (оглядів) адвокатів та/або законних представників осіб, які є власниками та/або фактичними володільцями обшукуваного житла (іншого володіння). У зв‘язку із цим Консультативна рада й просила Генерального прокурора України видати відповідне методичне роз‘яснення для нижчестоящих прокуратур.
Зокрема, в документі зазначено, що до кожного учасника кримінального судочинства повинна застосовуватися належна правова процедура, і жоден невинний не повинен бути звинувачений або підданий необгрунтованому процесуальному примусу.
Разом з тим, в ГПУ визнали, що всупереч зазначеним вимогам, слідчі допускають випадки блокування допуску адвокатів до участі в проведенні обшуків та інших процесуальних дій.
Згідно з українським законодавством, підозрюваному, обвинуваченому надано право на захист, право збирати і подавати докази, брати участь у кримінальному провадженні, користуватися правовою допомогою захисника, реалізовувати свої процесуальні права. Зокрема, слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд зобов'язані забезпечити їм реалізацію права на кваліфіковану правову допомогу з боку обраного ними або призначеного захисника, який відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 46 Кодексу має право брати участь в проведенні процесуальних дій, що проводяться за участю підозрюваного.
Таким чином, в разі виявлення фактів продовження практики недопуску адвокатів до участі в проведенні обшуків, слід не лише інформувати про такі випадки членів Комітету захисту прав адвокатів, але й Консультативну раду при Генеральній прокуратурі України.